DOKUMENTAČNÍ STŘEDISKO
PRO LIDSKÁ PRÁVA

 
STANOVISKA OBČANSKÝCH INICIATIV
Stanovisko občanských iniciativ ze dne 29. 5. 1998 ke zprávě o pražských sobotních událostech ze 16. května 1998, kterou předložil dne 27. 5. 1998 ministr vnitra vládě ČR
 

Časová souslednost

16. 5. 1998
     V Praze proběhla demonstrace, proti které zakročila Policie ČR.

18. 5. 1998
     Zasedání Vlády ČR, na které ministr vnitra ústně informoval o průběhu sobotní demonstrace a způsobu policejního zákroku. Vláda po vyslechnutí těchto informací konstatovala, že policejní zásah byl adekvátní situaci a požádala ministra vnitra, aby tuto přiměřenost podrobně vyhodnotil v písemné zprávě.

21. 5. 1998
     Na zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR informoval ministr vnitra o průběhu demonstrace a způsobu policejního zásahu, který označil ze adekvátní.

21. 5. 1998
     V Syndikátu novinářů se konala tisková konference, kterou zorganizovalo Dokumentační středisko pro lidská práva a Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Na konferenci před novináři vystoupilo několik desítek svědků, kteří vypověděli o průběhu policejního zásahu. Mnozí z nich už téhož dne své výpovědi písemně zaprotokolovali.

22. 5. 1998
     Dokumentační středisko pro lidská práva (DSPLP) a Spolek Šalamoun odevzdali zprávu o tiskové konferenci doplněnou sedmi sepsanými protokoly svědků Poslanecké sněmovně. Téhož dne bylo na zasedání sněmovny z této zprávy citováno. Tyto přílohy měl k dispozici ministr vnitra již od čtvrtka 21. 5. 1998.

24. 5. 1998
     Český helsinský výbor (ČHV) vydává vlastní hodnotící zprávu o pražských sobotních událostech. Tato zpráva obsahuje jedenáct otázek na ministra vnitra, které souvisí s tímto problémem. Zpráva se obrací i na několik mezinárodních institucí, které se zabývají lidskými právy.

25. 5. 1998
     Ministr vnitra jednal se zástupci ČHV a DSPLP. V zápise z tohoto jednání je i požadavek aktivistů, aby ministr vnitra ve svých informacích pro vládu a pro veřejnost uváděl i poznatky, které má k dispozici a které vypovídají o protiprávním jednání Policie ČR, o týrání zadržených a zajištěných osob.

27. 5. 1998
     Ministr vnitra předložil vládě zprávu o postupu policie při zákroku. Čtení tohoto materiálu, který si vláda vyžádala, bylo pro výše zmíněné občanské iniciativy značně zneklidňující. Lze konstatovat, že tato "nová" zpráva je až na drobné detaily totožná s onou původní informací, kterou ministr vnitra přednesl 18. 5. 1998. Deset dní poté (během kterých získal řadu závažných nových informací) doplnil ministr vnitra svou zprávu pouze o konstatování, že "z obsahu podaných stížností a trestních oznámení vyplývá, že osoby poukazují na nepřiměřené použití donucovacích prostředků zakročujícími policisty v rozporu se zákonem, na kopání do ledvin a přirození, nepouštění na WC, záměrné umísťování do přeplněných cel a systematické ponižování po celou dobu od zajištění ve Vodičkově ulici do svého propuštění jak policisty, tak zdravotnickým personálem.
     Podání jsou prošetřována kompetentními kontrolními útvary PČR a ministr vnitra uložil řediteli inspekce ministra vnitra prioritně vyčlenit dostatečný počet svých pracovníků k šetření.
     Z dosud provedených úkonů a výslechů vyšetřovateli a kontrolními orgány včetně vyhodnocení existujících videozáznamů není patrno zřejmé porušení povinností ze strany Policie ČR. V rámci objektivity uložil ministr vnitra policejnímu prezidentovi, aby prošetřování provádělo Oddělení stížností a kontroly Policejního prezidia ČR."

Stanovisko občanských aktivit

     Zástupci DSPLP a Spolku Šalamoun hodnotí tuto zprávu ministra vnitra jako nekvalitní, neúplnou a nebezpečně zkreslující. Zastávají názor, že ministr vnitra nesplnil úkol, který mu vláda ČR uložila. Skutečnost, že v současné době Státní zastupitelství přezkoumává zákonnost postupu Policie ČR při zákroku a zadržování osob a zákonnost a správnost postupu vyšetřovatele, nezbavuje ministra vnitra odpovědnosti za objektivní hodnocení policejního jednání, které měl na žádost vlády ČR předložit. Navíc ve zprávě ministr nereaguje na konkrétní požadavky ČHV a ani se o nich nezmiňuje. Jeho zpráva vůbec neinformuje o tom, že ČHV postoupil svou informaci mezinárodním komisím zabývajícím se lidskými právy k dalšímu šetření.

     V Praze 29. května 1998

 

za Dokumentační středisko pro lidská práva: Stanislav Penc
za Spolek na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun: Lenka Procházková

 


Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01  Praha 415
Tel./fax/zázn.: +420 2 22522083
E-mail: info@lidska-prava.cz

31. 5. 1998