DOKUMENTAČNÍ STŘEDISKO
PRO LIDSKÁ PRÁVA

 
STANOVISKA OBČANSKÝCH INICIATIV
Zpráva z tiskové konference Dokumentačního střediska pro lidská práva a Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun konané dne 21. 5. 1998, která se týkala sobotních pražských událostí
 
      Tiskovou konferenci organizovalo Dokumentační středisko pro lidská práva a Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun.
     Bylo přítomno cca 40 svědků a několik příbuzných osob, které byly zadrženy v souvislosti s policejním zásahem ve Vodičkově ulici a přilehlém okolí.
     Tiskové konference se dále zúčastnili redaktoři celostátních deníků, ČTK, TV Prima, ČT a ČRo 1 - Radiožurnál.
     Místo konání: Syndikát novinářů ČR, Pařížská 9, Praha 1

     Tato netypická tisková konference spočívala v převážné části ve výpovědích poškozených osob. Byla vedena z hlediska časové následnosti děje, tedy vlastně byla pokusem o rekonstrukci událostí.

     Z výpovědí svědků vyplývá, že vše začalo v sobotu dne 16. 5. 1998 před 15-tou hodinou na náměstí Míru formou předem ohlášeného happeningu s hudební produkcí a tancem mladých lidí za dohledu Městské policie.
     Přibližně kolem 18-té hodiny se průvod odhadovaný na 2 – 3 tisíce účastníků vydal po magistrále směrem k Národnímu muzeu. U budovy Státní opery rozbila malá skupinka demonstrantů jeden billboard Republikánské strany.
     U Hlavního nádraží se průvodu demonstrantů postavila jednotka policistů, čítající cca 30 mužů. Policisté začali fyzicky napadat první řady demonstrantů. Žádný z vyslechnutých svědků neslyšel, že by Policie ČR vyzývala v této chvíli demonstranty k rozchodu. Napadení lidé zareagovali na útok policistů proti sobě pobouřeně, takže vznikla potyčka a policisté se dali na rychlý ústup.
     Demonstranté pokračovali v průvodu mezi stojícími auty směrem na nábřeží k Těšnovskému tunelu. Před tunelem jedno z policejních aut začalo najíždět do lidí, kteří v reakci na tuto situaci automobil překlopili na bok. Policisté z vozu vystoupili, aniž by při tom byli napadeni.
     Na konci tunelu blokovala cestu policejní auta a dva hasičské vozy. Demonstranti jednomu z hasičských vozů rozbili sklo okna a po odjezdu hasičů se opakovalo najíždění jiného policejního vozu do lidí. Při tomto policejním ataku byl jeden z mladých účastníků průvodu, 17-tiletý mladík, vymrštěn nárazem do vzduchu a poraněn. Okolní lidé požadovali po policii, aby zraněného odvezla k ošetření do nemocnice, což jim bylo odmítnuto (ve zprávě Policie ČR kpt. Evy Brožové ze dne 17. 5. 1998, se chybně uvádí, že převezen do nemocnice byl – ze svědeckých výpovědí vyplynulo, že tam byl odveden dalšími účastníky průvodu).
     V další fázi průvodu policie nijak nezasahovala, takže průvod v poklidu prošel Revoluční třídou a Dlouhou ulicí, přes Staroměstské náměstí na Mariánské náměstí. (Policie ve své zmíněné zprávě uvádí, že "asi ve 20:30 hod. z davu dosud neznámá osoba poškodila výlohu České spořitelny v Kozí ulici" – avšak nikdo ze svědků, kteří vystoupili na tiskové konferenci tuto situaci nezaznamenal.)
     Na Mariánském náměstí, před budovou Magistrátního úřadu hl. m. Prahy, se průvod zastavil a asi 1/2 hodiny pokračoval happening za hudebního doprovodu z vozu Avia a tance některých účastníků akce. Pak organizátoři ohlásili konec akce.
     Lidé se po menších skupinách začali rozcházet. Jedna ze skupin uviděla při odchodu připravený policejní kordón, a protože jim bylo ze strany policie vyhrožováno násilím, vrátili se tito lidé zpět na Mariánské náměstí. I další skupina lidí narazila v boční ulici vedoucí na Malé náměstí na policejní oddíl, došlo ke střetu a posléze se této skupině podařilo projít na Staroměstské náměstí.
     Podle svědků po celou dobu průvodu policisté natáčeli – monitorovali průběh situace videokamerou.
     Z výpovědí svědků je zřejmé, že na Staroměstském náměstí se před tím rozptýlený průvod opět částečně spojil již v menším počtu osob a pokračoval Železnou a Rytířskou ulicí na Můstek a Václavské náměstí.
     Dle některých svědectví vyplývá, že ještě dříve, než se průvod přiblížil k bufetu McDonald ve spodní části Václavského náměstí, byli v prostorách této provozovny už viděni policisté, kteří avizovali návštěvníky, aby opustili bufet. Teprve později někdo z demonstrantů rozbil skleněnou výlohu bufetu McDonald. Podle tohoto svědectví však policisté zadrželi nepravou osobu namísto viníka. Zadržený byl posléze davem osvobozen. Jiná svědkyně uvádí, že viděla na vlastní oči, jak jeden z policistů rozbil pendrekem sklo za bezpečností mříží zlatnické výlohy, což uvedlo v pohotovost zvukový poplašný systém.
     Část průvodu následně zamířila do Vodičkovy ulice, kde několik (cca 5) osob rozbíjelo postupně výlohy podniků KFC, Černá můra, McDonald, řeznictví a Česká spořitelna. Tyto osoby však okamžitě po své "akci" utekly z Vodičkovy ulice. Zřejmě několik jiných mladých lidí poté ukradlo z rozbité výlohy řeznictví několik salámů, což bylo vidět v televizním zpravodajství, a uteklo s nimi pryč.
     V následujících 7 – 10-ti minutách policie nebyla na místě, takže někteří ze svědků, kteří do Vodičkovy ulice přišli až v tuto dobu, nemohli rozeznat nebezpečí případného zásahu policie.
     Bylo krátce před devátou hodinou večerní, a tudíž se v prostorách Vodičkovy ulice pohybovalo mnoho osob, které se žádné z částí průvodu ani nezúčastnily.
     Podle svědectví chodce, který v tuto dobu procházel Štěpánskou ulicí, viděl přijíždět do Školské ulice několik plně obsazených policejních zásahových vozidel. Jiný ze svědků bydlící ve Vodičkově ulici uvádí, že po řinkotu skla rozbitých výloh trvalo několik minut, než viděl z okna svého bytu, že ze směru od Karlova náměstí přijíždějí policejní vozy. Tentýž svědek popsal i část brutálního policejního zásahu proti občanům, kteří se ve Vodičkově ulici vyskytli buď zcela náhodně, nebo ze zvědavosti. Další ze svědkyň, která do centra přijela až po zhlédnutí večerního televizního zpravodajství a demonstrace se tudíž neúčastnila, byla brutálně zbita na tramvajové zastávce, neboť se slovně zastala mladíka, který zásah fotografoval.

Z mnoha výpovědí postižených vyplývá následující:

  1. Policejní jednotky přijely do Vodičkovy ulice až nejméně 7 minut po rozbíjení výloh
  2. Jednalo se o zásahové jednotky Policie ČR, dále Pořádkovou a Městskou policii a Protiteroristickou jednotku. Poslední uvedená - Protiteroristická jednotka - byla identifikována na základě fotografií a dle výpovědí svědků, podle speciální ústroje a výzbroje.
  3. Policejní zásah probíhal bez předchozí výzvy občanům k opuštění prostoru, jak dokládají svědecké výpovědi, a ani Policie ČR nedokázala věrohodně potvrdit své tvrzení, že k této veřejné výzvě skutečně došlo.
  4. Brutální policejní zásah byl prováděn plošně proti všem civilním osobám, které se v dané době vyskytovaly na inkriminovaném místě.
  5. Vodičkova ulice byla těsně před zásahem obklíčena policejními jednotkami ze všech stran, takže únik de facto nebyl vůbec možný.
  6. Lidé byli surově biti a kopání i poté, co i po pádu po ataku od policistů zůstali bezbranně ležet na mokré dlažbě. Mnozí byli biti i po předchozím spoutání, a to i do genitálií a do obličejů.
  7. Zbité a zadržené lidi policie násilím shromažďovala u zdi Dívčí školy, kde je nejdříve donutili si lehnout na zem a kdo se pohnul, byl opět napaden a bit.
  8. Posléze si zadržení museli kleknout, či sednout, byli legitimováni, prohledáni, jejich osobní věci jim byly odebrány a byli očíslováni na rukou. Při této nedůstojné proceduře docházelo k dalším fyzickým a slovním atakům zadržených lidí.
  9. Po následném převozu zadržených přeplněnými "antony" na Policii v Bartolomějské ulici, byli umístěni do tzv. klecí - malých přeplněných cel "CPZ", kde byli opět vystaveni policejnímu teroru, který mj. spočíval i v tom, že jim bylo odpíráno navštívit WC, zatelefonovat příbuzným nebo advokátovi, dále jim bylo vyhrožováno atd.
  10. Během noci byli zadržení převáženi do policejní nemocnice Na Míčánkách, kde jim byla odebírána bez jejich souhlasu krev a byli podrobeni dalším testům. Zvlášť brutální jednání i ze strany policejních zdravotníků dokumentuje případ neplnoleté dívky, která byla při zásahu policisty povalena mezi rozbitá skla a utrpěla řeznou ránu na noze, kterou když chtěli okolní lidé odvést k okamžitému ošetření, policisté násilím zadrželi a po převozu Na Míčanky ji byla hluboká řezná rána šitá bez jakéhokoli umrtvení a za výsměchu přítomných policistů.
  11. Z dalšího nezákonného jednání policie uvádíme pro ilustraci skutečnost, že při výsleších a sepisování protokolů nebyli obvinění upozorněni na svá zákonná práva a byli bez svého souhlasu fotografováni. Dále také některým příbuzným postižených nebyly poskytnuty žádné informace o osudu jejich dětí.

     Neadekvátnost tohoto policejního zásahu a následné represe proti zadrženým dokládáme v příloze prvními výpověďmi lidí, které máme zatím k dispozici.

 

za Dokumentační středisko pro lidská práva: Stanislav Penc
za Spolek na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun: Lenka Procházková, John Bok
za Advokátní kancelář Mgr. Krejčík: Mgr. Václav Vlk

 


Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01  Praha 415
Tel./fax/zázn.: +420 2 22522083
E-mail: info@lidska-prava.cz

27. 5. 1998