Narozen 28. února 1970

(zedník, zahradník, pastevec koz a politik)

Z předrevoluční doby je znám jako aktivista nezávislých iniciativ. V roce 1988 byl trestně stíhán za distribuci letáků na připomenutí si 20. výročí okupace Československa, v lednu 1989 byl zatčen a následně odsouzen spolu s dalšími devíti aktivisty nezávislých iniciativ (mimo jiné s Václavem Havlem) za položení květin k soše sv. Václava v Praze k uctění památky Jana Palacha.

Spoluzakládal a stal se mluvčím Mírového klubu Johna Lennona, stál u zrodu Helsinského občanského shromáždění, byl členem přípravného výboru kulturní organizace Artforum – Jazzová sekce. Podílel se na organizaci protestních demonstrací na Václavském náměstí v letech 1988 -1989.

V listopadu 1989 se stal spoluzakladatelem Občanského fóra v Činoherním klubu v Praze, od února 1990 do rozpadu Občanského fóra byl členem jeho republikové rady. Po rozpadu OF se dále na politické činnosti v politických seskupeních nepodílel.

Také jeho další aktivity jsou mimořádně široké. Koncem roku 1991 spoluzaložil první nezávislou rozhlasovou stanici v ČSFR (dnešní Rádio 1) a v roce 1993 se podílel na vysílání rádia Mamma (pozdější rádio Limonádový Joe).

V Litoměřicích a poté i v Praze na Jižním Městě pomáhal organizovat kulturní a sportovníaktivity pro obyvatele zmíněných lokalit.

V roce 1993 inicioval založení občanského sdružení Hnutí občanské solidarity a tolerance HOST. Je mu věnována "větší" pozornost ze strany státních orgánů, byl např. několikrát fyzicky napaden policisty, nevpouštěn na tiskové konference, trestně stíhán za absurdity atd.

Je vnímán jako odborník na rasismus a policejní násilí v České republice, podílí se na aktivitách pro podporu Tibetu, upozorňuje na nedodržování lidských práv i v jiných zemích světa. Je členem Syndikátu novinářů, občas přednáší na základních a středních školách o násilí.

V roce 1996 založil Dokumentační středisko pro lidská práva, v němž působí doposud. Koncem roku 1998 byl vládou ČR jmenován na čtyři roky do Rady vlády pro lidská práva.

V roce 1999 se přestěhoval z Prahy do Českého ráje, kde založil Spolek přátel koz. Založil internetovou stránku www.kozy.cz. Stal se pořadatelem Kulturní a společenské slavnosti Kozí mejdan na samotě Milkovice v Českém ráji. Je členem Svazu včelařů, chová osly, kozy, psy, kočky.

Podílí se na uspořádání výstavy a dalších aktivitách na paměť bojovníků za svobodu. Součástí je i internetová stránka http://odboj.jicinsko.cz

V posledních volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval na prvním místě jako nezávislý za Stranu zelených. Ke zvolení mu chybělo 75 hlasů.

Stal se poslaneckým asistentem místopředsedy vlády ČR, poslance a předsedy Strany zelených Martina Bursíka. Je předsedou krajské organizace Strany zelených v Královéhradeckém kraji.

Vstupuje do správních řízení ve věci kácení stromů a nové výstavby na „zelené louce“. Protestoval proti prodeji zámku Staré Hrady, rušení lokálních železnic, neposkytování informací z činnosti krajského úřadu…

Na svém statku otevřel ekologické centrum především pro školní děti, vydává publikace k dění kolem něho. Založil pozemkový spolek Milovické údolí pod Českým svazem ochránců přírody.

Žije společně s Jarmilou Štěpánkovou, se kterou vychovává dvě děti, šestiletou Věrušku a ročního Stáňu.

Aktivity zmiňované ve sdělovacích prostředcích: 

1996, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 ,2005 , 2006, 2007,2008 

(roky 1988 až 1995,1997  budou doplněny) 

ČTK píše  20 let o aktivitách Stanislava Pence

 

Standa Penc obviněn z pomluvy
Jak byl Stanislav Penc zadržen ve vinárně.
Exekuci za policejní smyšlenku po 9 letech
10:01
Trutnovský starosta natáčí občany
Standa Penc Mezi námi zvířaty
Kozy.cz a Kluci v akci

Více naleznete po kliknutí zde

články o. Stanislavu Pencovi 

Standa Penc, Vinnetou naší doby

Občan Penc

Pasáček koz a premiér

Stanislav Penc: věčný potížista ze samoty