DOKUMENTAČNÍ STŘEDISKO
PRO LIDSKÁ PRÁVA

 
STANOVISKA OBČANSKÝCH INICIATIV
Dopis Českého helsinského výboru předsedovi vlády České republiky ze dne 8. 6. 1998
 

Předseda vlády ČR
Josef Tošovský
Nábřeží E. Beneše 4
110 00 Praha 1

Praha 8. června 1998

 

Vážený pane předsedo vlády,

     navazujeme na stanovisko "K protiprávnímu zacházení policistů s předvedenými účastníky pochodu Globální pouliční slavnosti 16. května 1998...", které vydal Český helsinský výbor dne 24. května t. r., a považujeme za nutné se k celé věci znovu vyjádřit.
     Seznámili jsme se s "Informací o postupu policie ČR", kterou dne 25. 5. předložil vládě ministr vnitra, vzali jsme na vědomí i jeho stanovisko z jednání se zástupci ČHV a Dokumentačního střediska pro lidská práva, jež se uskutečnilo na ministerstvu vnitra dne 26. května, seznámili jsme se s dalšími fakty včetně nových výpovědí účastníků a názorů právníků, a konstatujeme následující.
     Přesto, že existuje důvodné podezření, že se někteří demonstranti dopustili přestupků i trestných činů (přičemž ti, kteří se projevovali násilně, tzn. ničili majetek, např. výlohy obchodů, uprchli a jejich totožnost není známa), neopravňovalo jejich jednání policii k hrubému porušení zákona o Policii ČR, k němuž došlo při zajišťování osob přítomných ve Vodičkově ulici, a zejména pak v policejních prostorách a v nemocnici na Míčánkách.
     Četné výpovědi demonstrantů svědčí o brutálním, nepřípustném jednání příslušníků policie, dokonce o týrání zadržených.
     Český helsinský výbor znovu požaduje důkladné a objektivní vyšetření postupu demonstrantů i policistů a vyvození patřičných důsledků z takového šetření.

     Informaci ministra vnitra, předloženou vládě ČR dne 25. 5. t. r., považujeme za jednostrannou, neúplnou, a tím za nedostatečnou. Žádáme vládu ČR o nové posouzení celé události na základě všech zjištěných skutečností.
     Vzhledem k tomu, že v případě policejního zásahu v Praze dne 16. května, zejména následného zacházení se zadrženými ze strany některých policistů, šlo o vážné porušení ústavních práv, zaslali jsme své stanovisko příslušným orgánům evropského a mezinárodního dohledu nad závazky, které ČR v této oblasti lidských práv uzavřela.
     Od vlády požadujeme, aby zodpověděla otázku: jaké kontrolní mechanismy byly vytvořeny, aby se podobný postup policie neopakoval.
     ČHV nevidí řešení podobných situací ve vytvoření speciální zásahové jednotky, ale ve zkvalitnění práce složek stávajících, zejména v důkladném školení policistů o ochraně lidských a občanských práv, a o tom, jak aplikovat zákon o policii.

     Cestu k předcházení podobným konfliktům spatřujeme v dialogu většinové společnosti s menšinovými názory, aby nevznikaly vedle sebe dvě společnosti, které mají zcela jiný hodnotový systém, ale aby se většinové a alternativní myšlenkové proudy navzájem obohacovaly, a aby skupiny, které se cítí být současným stavem vytlačovány na okraj společnosti, byly demokratickými způsoby integrovány.

Martin Palouš
předseda ČHV

Na vědomí:
prezident ČR
předseda Poslanecké sněmovny
předseda Senátu
místopředseda vlády a ministr zahraniční ČR
ministr vnitra ČR
ministryně spravedlnosti ČR
ministr školství, mládeže a tělesné výchovy ČR
ministr pro životní prostředí ČR
ministr vlády ČR
sdělovací prostředky

Za správnost: R. Křivánková

 


Dokumentační středisko pro lidská práva
Poštovní schránka 70, 149 01  Praha 415
Tel./fax/zázn.: +420 2 22522083
E-mail: info@lidska-prava.cz

1. 7. 1998