Priority zahraniční politiky Strany zelených

Prvním a základním východiskem zahraniční politiky Strany zelených je to, že mír a lidská práva jsou nedělitelná. Světové konflikty chceme řešit bez použití zbraní a taková řešení budeme prosazovat a podporovat v mezinárodních organizacích. Ty byly utvořeny k obraně slabších, k podpoře a organizování rozvojové spolupráce, ochraně lidských práv a jejich působnost se musí rozvíjet dále ve smyslu boje proti chudobě, ochraně životního prostředí a především k prohlubování dialogu mezi náboženstvími a kulturami.

Zelení nepodporují válečné zásahy k řešení bezpečnosti. Česká armáda je doma využitelná v době míru k civilním účelům, stejně tak část jejího vybavení. Zahraniční mise České armády podporujeme jen v případě, že jsou to humanitární nebo odborné mise v garanci OSN. Nepodporujeme vývoz vojáků ale ani vývoz zbraní, byť by byl finančně výhodný, protože obchod se zbraněmi v konečném důsledku je ohrožením bezpečnosti a nám záleží na tom, aby válečné konflikty nevznikaly ani nám vzdálených oblastech, protože i tam se týkají lidských práv lidských bytostí.

Musíme bohužel konstatovat, že současná zahraniční politika vývoz zbraní toleruje a někdy i podporuje. Takovou snahu o vylepšování ekonomické bilance státu považují Zelení nejen za neetické, ale i za krátkozraké. Zelení budou prosazovat přísnou veřejnou kontrolu nad vývozem zbraní a úplný stop vývozu zbraní do zemí, které porušují lidská práva.
Chceme profesionální státní agenturu, která bude spravovat prostředky na rozvojovou spolupráci v zemích trpících chudobou a nemocemi. Podpora musí směřovat k potřebám tamních lidí, nikoli k ziskům domácích exportních firem. Jsou známy případy, kdy se do oblastí s hladomorem vyvážely televizory.

Strana zelených usiluje o dobré sousedství s okolními státy. Slovensko považujeme stále za nejbližší stát i jazykově a kulturně a toto povědomí chceme udržet. Rakousko je Straně zelených blízké vysokou úrovní ochrany životního prostředí a přístupem většiny Rakušanů k problémům, jež životnímu prostředí neprospívají, jako např. k jaderné energetice. Lepší součinnost obou států a dalších zemí této oblasti Evropy při regulaci kamionové dopravy a při podpoře železnic také prospěje životnímu prostředí i pohodě obyvatel.

Česká republika bude mít možnost čerpat v letech 2007-2013 až 93 miliard korun ročně z evropských fondů. Čerpání z těchto fondů je však dnes netransparentní a zatížené zbytečnou byrokracií, které zatěžuje především malé obce, jejich svazky a nevládní organizace. Zelení usilují o zásadní zjednodušení žádostí o evropské fondy. Takové zjednodušení je v kompetenci české vlády. Zelení budou prosazovat vytvoření efektivní bezplatné profesionální služby, která poskytne pomoc pro žadatele o prostředky z evropských fondů a ponese část byrokratické zátěže s tím spojené. Strana zelených v Česku i na úrovni Evropského parlamentu prosazuje úpravy, které umožní širší zapojení obcí a občanů do přípravy strategických dokumentů, na jejichž základě se pak evropské fondy budou čerpat.

Strana zelených se připojila k celosvětové akci na podporu tibetského lidu a kultury Vlajka pro Tibet. V této souvislosti vyjadřujeme znepokojení nad stanoviskem Ministerstva zahraničních věcí ČR, které je v rozporu se zahraniční politikou vlády a s rezolucí Senátu ČR z roku 1998.

Strana zelených se vyjádřila k návštěvě Ruské federace Vladimíra Putina ve svém prohlášení, v němž vyzvala k aktivní podpoře občanským iniciativám a novinářům v Rusku. 


Zpět