Reportéři ČT: Principy demokracie
Přepis reportáže z pondělí 9. 1. 2006

Moderátor (Marek Wollner):
Ani patnáct let od listopadu není jasné, zda česká policie chápe principy demokracie. Svědčí o tom případ publicisty Stanislava Pence. Policie ho totiž chce poslat za mříže kvůli tomu, že si na tiskové konferenci dovolil položit otázku. Ptal se na minulost velitele zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek. Policie jej obvinila, přestože Pencova otázka měla své oprávnění. Reportáž připravil Lukáš Landa.

Tohle je Stanislav Penc - člověk, který sám na letní technoparty CzechTek ani nebyl, přesto proti zásahu policistů veřejně protestoval.

Stanislav Penc:
Poprvé v historii České republiky se dopustili toho, že postavili 3,5 tisíce policistů, 70 hodin je drželi někde a stálo to 31 milionů korun. Poprvé se to stalo proti někomu, kdo vůbec nedeklaroval žádné politické cíle.

Dnes je Stanislav Penc obviněn z trestného činu pomluvy. Čeho se dopustil? Jako jeden z mnoha novinářů na tiskové konferenci položil otázku. Ta jeho se ale týkala minulosti jednoho z policistů, kteří na CzechTeku zasahovali.

Stanislav Penc (1.8.2005 - záznam z tiskové konference):
Mě zajímá František Pachl, člověk, který velel tomu zásahu prvnímu, jestli tento člověk, jestli můžete potvrdit nebo vyvrátit, že tento člověk 10 let před revolucí pracoval pro Státní bezpečnost?

František Bublan, ministr vnitra (1.8.2005 - záznam z tiskové konference):
Já bohužel neznám to jméno, ani vám na to nemohu odpovědět.

Eva Miklíková, mluvčí pražské správy Policie ČR:
Celým případem se zabývala policejní komisařka ze Služby kriminální policie vyšetřování Praha I, která shledala, že pan Penc svým jednáním naplnil skutkovou podstatu trestného činu pomluvy.

Jaromír Štětina, senátor:
Považuji za naprosto absurdní, když 16 let po listopadu se někdo zeptá, jestli byl někdo estébák, a policie prostě mu dá za uši a řekne, že ho bude žalovat.

František Bublan, ministr vnitra:
Já jsem měl pocit, že chce zlobit. Že by to byl přímo trestný čin... Ale jestli to neopakoval ještě někde jinde, to nevím. Někdo se třeba cítil poškozen tady tím, tím neustálým opakováním jedné věci, která není pravdivá.

Pencova otázka ale měla logiku, protože Pachlovo jméno figuruje v Cibulkových seznamech, podle kterých byl zaměstnancem Krajské správy StB Plzeň. Zvláštní v Pencově případu byl také postup vyšetřovatelky Machotové. Ta se s Pencem totiž ani osobně nesetkala.

Stanislav Penc:
Já jsem byl tady na výslechu, ona byla na dovolené, a vyslechl mě nějaký jiný týpek, který mi rovnou řekl: "Vy jste totiž tu otázku položil před lidmi." A já říkám: "Nezlobte se, kde jsem ji měl položit?" No on říkal: "No jo, ale ještě jste tu otázku špatně formuloval."

Hana Marvanová, právnička:
Tak jak Stanislav Penc formuloval tu svou otázku, tak to byla skutečně otázka, a to je legitimní otázka dokonce u každého příslušníka policie, jestli teda byl nebo nebyl evidován v seznamech Státní bezpečnosti, takže za tuto otázku by neměl být soudně nikdo sankcionován.

Na to, jak měl svou otázku formulovat lépe, aby se nedopustil trestného činu, se chtěl Stanislav Penc zeptat přímo komisařky Machotové.

Stanislav Penc:
Stanislav Penc ještě jednou. Dobrý den. Já bych se potřeboval nějak dopátrat té paní Machotové.

Stanislav Penc:
Nezlobte se, nejste někdo z vás paní Machotová?

Neuveden:
Já to nejsem.

Stanislav Penc:
No, tak když není v kanceláři, tak holt s ní nemůžeme mluvit, že jo. Takže říkáte, že jediná možnost, jak se dobrat informace, je přes tiskové mluvčí.

Tisková mluvčí ale více informací neřekla, a tak se Stanislav Penc vydal znovu na tiskovou konferenci, tentokrát na Úřad vlády.

Novinář:
Co tomu říkáte, že v České republice, jejíž jste premiér, se může stát to, že je člověk obviněn a je na něj podán návrh na obžalobu za to, že se zeptá na tiskové konferenci?

Jiří Paroubek (ČSSD), předseda vlády:
Jestli je pejorativní ta otázka ve vztahu k někomu, a on se cítí poškozen, tak to je, jako kdybych já se vás teďka zeptal na něco pejorativně.

Novinář:
Tak můžete být obžalován?

Jiří Paroubek (ČSSD), předseda vlády:
Můžu být obžalován. Nebo myslíte, že ne?

Jenže sami politici kvůli možné neužitelnosti paragrafu už několik let uvažují, že pomluvu z trestního zákoníku vyškrtnou. Dlouhodobě to ve sněmovně prosazovala také tehdejší poslankyně Hana Marvanová. Podle ní se proti případné urážce dá bránit jinak.

Hana Marvanová, právnička:
Pokud se někdo cítí pomluven, tak by se měl bránit občanskoprávní cestou, tedy žalobou proti dotyčnému s případnou náhradou, satisfakcí v podobě peněz. Já myslím, že ta duplicita ve formě trestního stíhání naopak vede spíš ke zneužívání toho trestního stíhání vůči nějakým nepohodlným osobám.

Vraťme se ale na tiskovou konferenci. Do rozhovoru s premiérem Paroubkem se zapojil i dosud přihlížející Stanislav Penc.

Stanislav Penc:
V tom případě čekáte, pane premiére, na to, že budete obžalován za to, že jste lidi označil lidskou žumpou?

Jiří Paroubek (ČSSD), předseda vlády:
...

Přítomnost Stanislav Pence na tiskové konferenci premiéra evidentně rozčílila. Tentokrát na to doplatila ochranka a pracovníci tiskového oddělení, kteří Pence pustili dovnitř.

Jiří Paroubek (ČSSD), předseda vlády:
Co tady dělá?

Stanislav Penc:
Co říkáte tomu, že tady ochranná služba, kterou vy máte pod sebou, dostala zrovna vynadáno za to, že jsem se dostal na tiskovou konferenci, od pana premiéra?

František Bublan, ministr vnitra:
Tady to je Úřad vlády.

Stanislav Penc:
No vždyť jo, a já jsem novinář.

František Bublan, ministr vnitra:
Já nevím, jaká tady mají pravidla.

Stanislav Penc:
Co tomu říkáte? Vy jste ministr vnitra.

Pravdou je, že premiér má důvod být na Pence naštvaný. Nejenže ho kritizoval kvůli CzechTeku, ale před časem navíc zveřejnil jeho telefonní číslo na trutnovském festivalu. Místo blahopřejných esemesek k narozeninám pak premiér dostával pozdravy od technařů.

Stanislav Penc:
Naprostá většina těch SMS zpráv, které já jsem viděl ze spisů, jsou naprosto slušné a korektní. Ptají se na konkrétní věci, dokonce tam jsou i lidi, kteří mu přejí vše nejlepší, a on všechny ty lidi označil za lidskou žumpu.

Jiří Paroubek (ČSSD), předseda vlády (natočeno 31.10.2005, pořad Večerník):
Faktem je, že byla narušena moje, řekněme, osobní svoboda. Nebylo to hezké od člověka, který tak rád hovoří o svobodě jednotlivce.

Jaromír Štětina, senátor:
Stanislav Penc říká, co si myslí, a to je vždycky nebezpečné pro ty, kteří jsou nahoře. A to, že se pustil do křížku s panem premiérem ohledně CzechTeku, to, si myslím, že vyplývá z jeho přirozené schopnosti říkat pravdu a z té jeho vnitřní potřeby, a jak je vidět, tak narazil.

Hana Marvanová, právnička:
Já tedy pevně věřím, že toto stíhání je natolik nesmyslné, že bude urychleně zastaveno a že se vůbec před soud nedostane. Jinak bychom se museli nazývat "Absurdistánem".

Stanislav Penc:
Jsem obyvatelem tohoto státu a nechci, aby se tady děly nedemokratické praktiky jako před revolucí. Já si žiji spokojený život, ale tohle mi vadí.

  Zpět na úvodní stranu