Zkušební otázky k ústní části zkoušky pro získání odborných předpokladů strážníka - praktické příklady - část C
Otázka 19)
Na základě upozornění občanů jste zjistil, že u jedné z chat neznámá osoba pěstuje záhon konopí (marihuany). Jak budete dále postupovat a svůj postup zdůvodněte. Uveďte, zda a popřípadě jakého protiprávního jednání se pěstitel konopí dopouští.

Ilustrativní výčet případů zveřejněných na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR v tomto roce.

V Břidličné vyráběli marihuanu
Mladík v malém, 72letá paní ve velkém

Nezávisle na sobě byli v těchto dnech obviněni dva lidé z Břidličné pro trestný čin nedovolené výroby a distribuce omamných a psychotropních látek a jedů. Teprve podruhé v historii stíháme pro tento skutek na Bruntálsku osobu důchodového věku - navíc se u ní zajistily téměř dva kilogramy zakázané látky, což je v našem okrese rekordní množství. Obvykle se zajištěné množství pohybuje v řádech desítek gramů (tak tomu bylo loni u obviněné důchodkyně). O sankci samozřejmě rozhodne až soud, oba obvinění čelí svému trestnímu stíhání na svobodě.

- 19letý mladík z Břidličné byl obviněn z toho, že v roce 2006 vypěstoval v lese u Břidličné několik rostlin konopí setého, ze kterého pak vyrobil nejméně 41,7 g sušené rostlinné hmoty zv. marihuana.

- v pondělí 15.10.2007 zahájil komisař SKPV v Bruntále stíhání 72leté paní z obce na Bruntálsku pro trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Trestního jednání se měla opakovaně dopustit tím, že v květnu 2006 i 2007 zasadila a pěstovala na zahradě a ve skleníku u rodinného domu větší množství rostlin konopí setého za účelem výroby marihuany. Rostliny usušila a získanou psychotropní látku v dosud nezjištěném množství umožnila kouřit svému vnukovi. Policisté u ní zajistili neobvykle velké množství marihuany - celkem 1953,3 g hmoty využitelné pro toxikomanii obsahující 25,3929 g delta - 9 - THC. Tato látka je přitom zařazena do seznamu zakázaných látek dle Úmluvy o psychotropních látkách. Okolnosti případu a přesný účel pěstování konopí ze strany obviněné jsou předmětem dalšího vyšetřování.

vrchní inspektor nprap. Mgr. Lucie Zgarbová pisbr@mvcr.cz


Za 2 rostliny konopí může jít do vězení
V místě bydliště pěstoval konopí. 
Z trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů byl obviněn 24 letý muž z Teplic.Ten v místě svého bydliště vypěstoval 2 rostliny konopí. Chemickou expertizou bylo zjištěno, že v zajištěném materiálu jsou nedovolené složky ve větším obsahu, přičemž konopí patří mezi omamné látky. Nyní hrozí pěstiteli peněžitý trest nebo trest odnětí svobody až na 2 léta.
nprap.Ilona Novotná 

Pěstoval si konopí
Z trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů obvinil tento týden policejní komisař 39letého muže z Doks. 
 Ten měl v době od jara letošního roku do začátku září vypěstovat několik desítek rostlin konopí a ty chtěl použít jako drogu pro svou potřebu. Za tuto činnost mu hrozí až 5 let vězení.
piscl@mvcr.cz, prap. Milan Bradáč tel: 974 471 207


Na dvoře pěstoval konopí
Nymburští policisté zahájili v těchto dnech trestní stíhání čtyřiatřicetiletého muže z Nymburska pro trestný či nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek.
Od května do července letošního roku v místě svého trvalého bydliště, na dvoře rodinného domu na Nymbursku, pěstoval rostliny konopí setého s úmyslem tyto rostliny usušit a pro svou potřebu z nich vyrobit tzv. marihuanu. Muž je stíhán na svobodě. 
por. Bc. Tuzarová Zuzana


Výpěstky konopí jim policie zabavila 
Drogu si pěstovali na pozemku u domu, jeden na balkoně 
Kriminalisté z Okresního ředitelství policie ČR v Litoměřicích si posvítili na pěstitele marihuany. Pěti pachatelům z Litoměřicka zabavili drogu v místě jejich bydliště, kterou si během jarních a letních měsíců vypěstovali na pozemku u domu. Jeden z nich, 25letý muž si marihuanu vypěstoval v květináčích na balkoně v Revoluční ulici v Litoměřicích. U všech obviněných policie vzrostlé rostliny konopí setého zajistila a předala je ke zkoumání na expertízu. Všem pěti mužům ve věku v rozmezí od 18ti do 55 let bylo před několika dny doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání. I když jsou z různých koutů litoměřického okresu, všichni byli obviněni ze stejného trestného činu - nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Bez povolení přechovávali drogu v množství větším než malém a za to jim hrozí trest odnětí až na dvě léta nebo peněžitý trest. 
por. Ing. Alena Romová pislt@mvcr.cz tel. 974 436 207

Pod sedačkou měl konopí
Včerejšího dne 26. 3. 2007 zahájili kriminalisté z OŘ PČR Praha - venkov trestní stíhání proti muži z Kutné Hory za nedovolené držení omamných a psychotropních látek a jedů. 
Dne 13. 10. 2006 kolem 14:30 hod v Průhonicích byl Obecní policií a Policií ČR kontrolován řidič osobního motorového vozidla zn. Škoda 120. Při kontrole vozidla byla zajištěna igelitová taška s obsahem sušených rostlin a po té zaslána na expertízu. Výsledek expertízy ukázal, že obsah tvoří 16,52 g separovaného toxikologicky využitelného rostlinného materiálu s potvrzením, že se jedná o cannabis (konopí). Řidič tedy bez povolení přechovával omamnou nebo psychotropní látku v množství větším než malém. Spravedlivý trest ho jistě nemine. 
nprap. Žďárská Jana


Obviněni za výrobu marihuany, Holčovice - Jelení
Konopí pěstovali na smetišti
V bžeznu bylo pro trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů zahájeno stíhání tří mladíků z Holčovic ve věku od 20 - 23 let. Obvinění se měli skutku formou spolupachatelství dopustit tím, že na jaře 2006 zaseli na smetišti v lesním porostu v Jelení asi dvacet semen konopí setého. Z toho jim vzešlo 13 rostlin, o které mladíci pečovali. Konopí dorostlo do výšky 150 cm. Obvinění jej pak v říjnu 2006 sklidili a rozdělili se. Rostliny pak usušili, vyrobili marihuanu a tu užívali jak pro vlastní potřebu, tak ji opakovaně předávali v průběhu měsíců října - prosince roku 2006 k užívání dalším osobám. Stíhání je vedeno na svobodě.


Konopí pěstovali ve skříni, Jindřichov
Dva mladíci z Albrechticka ve věku 18 a 22 let byli v úterý 18.4.2007 na základě výsledků policejní akce z 13.4.2007 obviněni z pokusu trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Toho se měli dopustit společně tím, že v Jindřichově nainstalovali ve skříni nacházející se v hospodářské budově funkční zařízení k pěstování konopí setého. Jednalo se o dva zdroje světla, chladič a další elektropříslušenství. V takto vybavené skříni pak vytvořili tzv. pěstírnu, ve které klasickým způsobem v květináčích se zeminou vypěstovali celkem 14 kusů rostlin cannabis sativa. V úmyslu pak měli z rostlin vyrobit marihuanu ke konzumaci. To se jim ale již pro realizovaný policejní zásah nepodařilo, policisté věci zajistili. Stíhání mladíků je vedeno na svobodě a ve věci je vedeno další šetření.
vrchní inspektor nprap. Mgr. Lucie Zgarbová pisbr@mvcr.cz


Hydroponně pěstoval konopí, Krnov
Z pěstování konopí a výroby marihuany přímo doma v bytě byl v pátek 27.4.2007 po domovní prohlídce, kterou policisté provedli téhož dne, obviněn místní 24letý mladík. Trestného činu výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů se měl dopustit tím, že od začátku roku 2007 nainstaloval v místnostech rodinného domu celkem tři funkční zařízení tzv. pěstírny sloužící k pěstování rostlin Cannabis Sativa. Hydroponním způsobem vypěstoval celkem 36 ks rostlin, z jejichž částí usušením vyrobil přesně nezjištěné množství marihuany. Rovněž přechovával prekurzory určené k výrobě omamných a psychotropních látek. Tři kompletní hydroponní pěstírny i rostliny a prekurzory policisté zajistili a odeslali k odbornému zkoumání.
vrchní inspektor nprap. Mgr. Lucie Zgarbová pisbr@mvcr.cz


V lese pěstoval konopí
Toxi tým u mladíka zajistil 135 gramů marihuany 
V květnu zahájil policejní komisař trestní stíhání dvaadvacetiletého mladíka pro trestný čin nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Od měsíce května loňského roku měl podezřelý v lese u obce Babice vypěstovat celkem sedm rostlin konopí, které měl mít pro vlastní potřebu. Mladíka policisté kontrolovali na ulici Bořetické, kdy u něho v batohu našli fajky, sáčky a krabičky s marihuanou. Celkem pak mladý muž dobrovolně vydal 135 g uvedené drogy. Nyní mu může hrozit až pětiletý pobyt za mřížemi. 
nprap. Andrea Procházková


Drogy na Rýmařovsku - vyráběli a distribuovali marihuanu
21letého mladíka obvinil ve čtvrtek 24.5.2007 policejní komisař z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Té se měl dopouštět nejméně od roku 2005 v katastru obce Dobřečov, kde opakovaně pěstoval konopí seté. Když rostliny vypěstoval, sušil je a užíval jak pro vlastní potřebu, tak k distribuci přinejmenším dalším osmi mladíkům z Horního Města ve věku od 16 do 25 let. Stíhání obviněného je vedeno na svobodě.
vrchní inspektor nprap. Mgr. Lucie Zgarbová pisbr@mvcr.cz

U Blanice vyrostlo konopí
Zasadil, sklidil, usušil, vyzkoušel i nabídl. 
Dne 1.6.2007 zahájili policisté trestní stíhání 51letého muže pro podezření trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Obviněný v dubnu roku 2006 provedl výsev semen konopí, ze kterých vypěstoval 22 ks sazenic rostlin konopí, které zasadil na blíže nezjištěném místě v okolí řeky Blanice. Rostliny o výšce cca 180 cm sklidil počátkem měsíce listopadu 2006, následně usušil a takto získanou psychotropní látku z části použil pro svou potřebu a zbytek poskytl dalším osobám. 
nprap. Mgr. Nováková Jaromíra, mob. 724 250 841


Pěstování konopí
Pěstovat konopí, byť jen několik rostlinek, je trestný čin. 
Kriminalisté od června podezřívají 22letého muže z Křemežska z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Podezřelý muž v době od počátku měsíce června 2006 do konce měsíce září 2006 vypěstoval tři rostliny konopí, které usušil a následně z části užil pro svou potřebu a z části předával až do současné doby dalším osobám na Křemežsku. 
nprap. Bc. Michaela Pavlíčková (pcrckpis@mvcr.cz)

Policisté našli v kufru konopí
Sudoměřice, Česko - Slovenská hranice 
Dne 20.8.2007 v 18:30 hod. bylo na hraničním přechodu Sudoměřice-Skalica kontrolováno na příjezdu do ČR osobní motorové vozidlo VW Passat. Při prohlídce vozidla policisté nalezli zajímavá zavazadla - igelitové tašky a sáčky s rostlinnými částmi suchého a částečně i surového konopí.
Po tomto nálezu vozidlo ještě důkladně prohledal služební pes, cvičený na vyhledávání drog a omamných látek, ale další drogy již nenalezl.
Dva muže ve věku 17 a 22 let si převzali policisté z SKPV Hodonín.
por. Bc. Roman Pittner tel: +420 974 620 323

Pěstovali konopí
26. 9. 2007 Severomoravský kraj
Policisté podezřívají dva muže z Třinecka, že nedovoleně na zahradě u rodinného domu a u rekreační chaty pěstovali konopí. Zabavili 5 vzrostlých rostlin a jednu sušenou. Muži (1982, 1977) jsou podezřelí ze spáchání trestných činů nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Zajištěné rostliny budou předmětem dalšího znaleckého zkoumání. 
26. 8. 2007 Severomoravský kraj

Pěstoval konopí 
Hraničtí policisté koncem týdne zjistili, že na balkóně bytu na Galašově ulici v Přerově devatenáctiletý mladík pěstuje konopí. Semena zasel v květnu do osmi plastových květináčů. Vyrostlo mu deset rostlin, z nichž nejvyšší měly téměř metr a půl. Rostliny policisté zajistili a zaslali k odbornému zkoumání. Vše nasvědčuje tomu, že mohl být spáchán trestný čin nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů.
PhDr. Dagmar Bednarčíková

Pěstování konopí
Starší muž na Českokrumlovsku si na zahradě pěstoval konopí. 
Kriminalisté podezřívají 66letého muže z Českokrumlovska z pokusu trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Podezřelý muž od počátku měsíce května do včerejšího dne vypěstoval na zahradě za domem celkem 14 kusů rostlin konopí. Ty byly policisty zajištěny a budou zaslány na Správu Jčk České Budějovice - Odbor kriminalistické techniky k odbornému zkoumání.
nprap. Bc. Michaela Pavlíčková (pcrckpis@mvcr.cz)

V kufru ležela otýpka konopí
Třiadvacátého září objevili policisté z Pohotovostní motorizované jednotky správy hlavního města Prahy P ČR při kontrole zavazadlového prostoru rostliny konopí zavinuté do pokrývky. 
V neděli, kolem dvaadvacáté hodiny, kontrolovali policisté posádku osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Favorit v Nádražní ulici. Při běžné kontrole povinné výbavy vozidla nalezli v zavazadlovém prostoru deku, ve které byly ukryty usušené rostliny konopí. Rostliny byly zajištěny k expertíze a všichni čtyři muži ve věku od devatenácti do jednadvaceti let skončili na policejní služebně pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů dle §187/1 trestního zákona. 
por. Iva Knolová 

Pěstitel konopí odhalen !
Kriminalisté z Prahy - venkova včera dopoledne obvinili muže (33) z nedovolené výroby .... 
Mladý muž v průběhu letošního roku až do konce června 2007 v místě svého trvalého bydliště poblíž obce Velké Popovice na zahradě a v domě pěstoval a přechovával již sklizené a usušené rostliny konopí. Proti pěstiteli bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. 
nprap. Žďárská Jana