Vycházíme ze strohých statistických čísel: 

Po druhé světové válce bylo v ČR 1,5 mil. koz, nyní se jejich počet odhaduje na 18 tisíc. Na světě žije, podle shromážděných poznatků, 345 plemen koz. V České republice se jich chová 15 plemen (včetně ZOO). 

O kozách se většinou traduje, že kozí mléko smrdí a kozlové ještě víc. Řada českých přísloví, kde jsou kozy zastoupeny, může mylně vést k závěru, že kozy jsou tvrdohlavé, tudíž hloupé. 

Vědomi si těchto skutečností, rozhodli jsme se kozy a vše s nimi spojené zpopularizovat lehkou a pro většinu společnosti přijatelnou formou.

Podívejte se prosím kolem sebe, jestli nemáte doma nebo nevíte o jakýchkoliv předmětech, soškách, obrazech, rytinách, kresbách, knihách, fotografiích, novinových článcích, atd. s tématikou koz, kozlů, kamzíků a kozorohů. 

Jestli něco takového objevíte, prosíme vás o darování nebo levné přenechání popřípadě přefocení do chystaného Muzea koz. Žádáme zvláště ty, kteří se chovu koz věnují, aby nás kontaktovali. Zajímají nás vzpomínky z dávných nebo nedávno minulých dob, fotografie z rodinného alba s kozami atd. Potěšilo by nás, kdybyste při svých dovolených nebo cestách fotografovali stáda i jednotlivé kozy a společně s krátkou legendou (kdy a kde byla fotografie pořízena, popřípadě co je to za kozu) nám je zaslali. Uvítáme i jakoukoli informaci či nápad k tomuto tématu. Zajímají nás i vzpomínky na kozy z dávných i nedávno minulých časů. 

Děkujeme za pochopení.

Fotografickou galerii Kozího muzea naleznete zde

Kozí muzeum v Milkovicích

Videoklip si můžete přehrát po kliknutí na obrázek nebo zde