j

   

Prohlášení organizátorů Kozího mejdanu

 

Během osmi dnů na rozmezí července a srpna se uskutečni v pořadí již pátá kulturně společenská slavnost, tentokrát pod názvem Kozí mejdan. Akce, která je věnována kozám a svobodomyslnému způsobu života, se každoročně účastnilí okolo 5 tisíc lidí. Zahrálo zde zatím 116 hudebních seskupení a 8 divadelních souborů.

Zvláštností této akce je v podstatě naprostá čistota (žádné vajgly, papíry, kelímky…) a ochota řady zůčastněných pomoci společné věci. Stavba pódia, noční bourání metr tlusté zdi jsou jen nejviditelnější z aktivit, které se během mejdanů odehrály. Negativním modelem ovšem byla dodatečná reakce několika hudebníků, kteří zjevně nepochopili základní heslo celé události, totiž  „ jaké si to uděláme takové to budeme mít“ a rozhodli se všemožně celé naše snažení pošpinit.

Upozorňujeme, jen kvůli tomuto přístupu, že na celou akci bylo vstupné dobrovolné, ceny lidové - 12° pivo za 13 kč, hlavní jídlo do 35 kč (bylo uvařeno okolo 60 druhu jídla), kozí sýr byl prodáván za nákupní cenu… Stanování a parkování zdarma. K dispozici bylo několik barů, jídelna, pódium se zvukařem a nástrojovkou… K hodnocení celé slavnosti ve srovnání s jinými akcemi podobného druhu je zapotřebí přidat mimo již zmíněné nekomerčnosti i nekonfliktnost  zapříčiněnou např. absencí „ochranky“ a různých omezení.

           Jsme přesvědčeni, že se kulturně společenská slavnost většině přítomných líbila a že se letos setkáme ještě ve větším počtu, s více dětmi a ve stejném duchu jako letos. Jak napsal k prvnímu srpnovému milkovickému mejdanu Mejla Hlavsa: „ přeju Vám všem, aby se vše povedlo a aby lidé byli rádi, že se můžou potkat bez tlaků "šoubyznisu" a vzpomenout si, jaké to je být normální a dělat něco z radosti.

Na závěr je dobré upozornit všechny ty, kterým se podobné akce bez jasně viditelné struktury nevejdou do jejich jasně nalinkovaných životů, aby napříště ani tentokrát nejezdili - i kdyby čert na koze jezdil

 

Za organizátory Stanislav Penc
Email:
standa@kozy.cz
Tel: 0605/701081

 


Spolek přátel koz, Kozí vršek, Poštovní schránka 13, 507 23  pošta Libáň
číslo účtu: Investiční a poštovní banka 166771008/5100
tel./záz.: 0433 / 56 15 76
e-mail: info@kozy.cz