je občanská iniciativa lidí, kteří považují kozu za dobrého lidského přítele,
a když kozy chovají, nedělají to prvořadě pro užitek,
ale z lásky a pro potěchu okolí i svojí.

 


Zajímavosti a fotogalerie

Znamení kozy

 

Pohlednice
Souhvězdí koz

Víte že ...
Výtvarná díla   Hry
Kozy na zámkách   Našli jsme za Vás
Kozy ve filmu

 

Místa, ulice po kozách pojmenovaná
 

 

Lidé, pomníky atd. a jejich jména
po kozách pojmenované

 

  Víte že ....

 

Kozy budou produkovat pevnější vlákna než ocel

Dvě kůzlátka, vlastně kozlíčci, Webster a Peter se na první pohled neliší od jiných kůzlátek svého druhu. Byly jim ale implantovány geny, které způsobí, že kozy, které zplodí, budou produkovat v mléku bílkoviny, z jakých pavouci tkají své sítě.

Podle zprávy paní Alison MacGregorové z Montrealu, pokusy provádí firma Nexia Biotechnologies Inc. ve městě Ste. Anne de Bellevue. Cílem je vyrobit vlákna na výrobu neprůstřelných vest, na chirurgický šicí materiál, pevná obinadla, umělou kůži a dokonce kabely pro těžní věže.

Pavoučí vlákna jsou nejpevnějším známým materiálem s pevností v tahu 400,000 liber/čtvereční palec (zhruba 28 t/cm2), který je navíc elastický, lehký a biokompatibilní. Firma hodlá získávat 'pavoučí' bílkovinu z kozího mléka a vytvářet z ní vlákna, pro něž už má název BioSteel. Už se o ně zajímá kanadská armáda. Pan John Turner, prezident firmy Nexia, poznamenal, že kanadsští vojáci dohlížejí na dodržování příměří na mnoha místech na světě a při tom jsou vystaveni válečným rizikům. Je proto třeba vybavit je vynikající ochranou.

Bylo použito dvou různých metod ke genové manipulaci koz. V prvním případě byly geny pro tvorbu pavoučí bílkoviny vneseny do oplodněných kozích vajíček. Tato metoda prokázala jen 5%ní úspěch. Ze 45 kůzlat vržených v listopadu, jen 2 skutečně obsahují vnesené geny. Firma proto uvažuje o tom, že by klónovala kozy, které geny mají. Předběžné pokusy ukázaly, že se procento úspěchu zvýšilo na 50.

Způsob, jak vzniká pavoučí vlákno, studoval evoluční zoolog Fritz Vollrath na dánské univerzitě v Aarhusu. Použil k tomu zahradního pavouka Araneus diadematus. Před výstupem z pavouka je pavučinová bílkovina v tekuté formě. Buňky v 'pavučinovodu' ze suspenze bílkoviny odfiltrují vodu. Ta se použije v jiné části vývodu k vytvoření kyselé lázně a ta ztuží bílkovinu a vytvoří z ní pevné vlákno. Pan Vollrath řekl, že pavučina je pevnější a ohebnější než Kevlar, který je nejpevnějším a nejohebnějším vláknem, které člověk vytvořil. Prý by se dala neprůstřelná vesta nakonec sníst podobně jako pavouk požírá nepotřebnou pavučinu. Jen nám pan Vollrath neprozradil, čím si tu vestu rozkrájet na pohodlná sousta...

 

http://pes.eunet.cz/canlist/0313canl.htm  Kanadské Listy 13. března 2000

 02/24 32 42 74

 


Spolek přátel koz, Kozí vršek, Poštovní schránka 13, 507 23  pošta Libáň
číslo účtu: Investiční a poštovní banka 166771008/5100
tel./záz.: 493/598 576 nebo 605/70 10 81
e-mail: info@kozy.cz

 

Za aktivitami spolku stojí Stanislav Penc