Hospodářské noviny 25.3.2008 píší:

Za spor s policií přišel exekutor. Po devíti letech.

Autor: Vladimír Šnídl

Občanský aktivista, chovatel koz a nyní člen Strany zelených Stanislav Penc se stal v roce 1999 obětí policejní šikany. Po devíti letech se mu nečekaně připomněla: zjevil se u něj exekutor a za letitý incident vymáhal pokutu i penále.

 

Více naleznete zde.

 

 

 

 

 

Marek Švehla: Potížista (Respekt  29.března 2008)

 

 

Seznam starších článků k celé věci:

Předložte občanské průkazy

Za vlasy na zem a hezky rychle

Člen Rady pro lidská práva podal trestní oznámení na policisty

Advokát Vlk: Proti Stanislavu Pencovi je vedena účelová kampaň

Uhl: Policejní předvedení Stanislava Pence bylo nezákonné

Neprokázalo se, že by při zadržení Pence byl porušen zákon

 

 

 

Respekt  8.2.1999

 Autor: Jindřich Šídlo

 Předložte občanské průkazy

 Pražská policie vzpomínala na zlatou normalizaci

 

 Pražská policie má smůlu: vždycky když se její příslušníci potřebují uvolnit a na někom si vybít vztek, trefí se do nesprávného terče. Loni vyvolali skandál, když ve vzteku nad svým zpackaným zásahem proti Global Street Party ztloukli v centru Prahy náhodné chodce. A teď jim zase ujela ruka v pražské restauraci U Kafků. Trochu tam potahali za vlasy po zemi přidrzlého mládence, ze kterého se ale později vyklubal člen vládní Rady pro lidská práva Stanislav Penc (29). Od chvíle, kdy Penc začal po strážcích zákona žádat za jejich noční výstup přesné účty, si celá pražská policejní správa uložila bobříka mlčení. Její členové zjevně doufají, že se na celou věc potichu zapomene. Jenže to je s vysokou pravděpodobností špatný odhad.

Já ti povím proč

 Poslední lednový čtvrtek si po zasedání rady zašli Penc s dalším členem rady, indickým učitelem Kumarem Vishwanathanem (35), posedět do restaurace U Kafků na Uhelném trhu. "Dopili jsme první sklenici vína a do místnosti vtrhlo asi patnáct nebo dvacet policistů," vzpomíná Penc, který nashromáždil bohaté zkušenosti s policejní šikanou a brutálními zásahy ještě jako mladý disidentský aktivista před listopadem 1989.  "Šli rovnou k nám ke stolu a chtěli vidět naše doklady. Podle zákona mi ale musí sdělit důvod, a tak jsem se zeptal proč." Tato drzost ovšem příslušníky rozzuřila. "Tak ty chceš znát důvod?" zeptal se podle svědků jeden policista, načež prý dva jeho kolegové srazili Pence na zem, kus ho táhli za vlasy po zemi a pak ho odkomandovali na stanici do nedaleké Bartolomějské ulice. Tam ho dvě hodiny drželi v cele.  Když ho pak chtěli jakoby nic vyhodit, dožadoval se Penc písemného dokladu o důvodech svého zadržení. Odpověď prý byla stručná: "Nic nedostaneš, a jestli nechceš jít, klidně si tam chcípni." Penc tedy začal hlasitě neartikulovaně křičet, policistům ruply nervy a vystrkali ho rovnou na ulici. Druhý den ráno šel Penc k lékařce, která konstatovala naražená žebra, podlitiny na rukou, hrudníku i hlavě a doporučila týden pracovní neschopnosti. Tu pak minulý čtvrtek lékař prodloužil až do 17. února. Hlavně žádnou polemiku

  Tak razantní policejní zákrok samozřejmě vyžaduje zdůvodnění. A pražská policie ještě počátkem minulého týdne zásobila veřejnost šťavnatými podrobnostmi. Penc prý byl "zjevně opilý a arogantní", odmítal se na žádost policie legitimovat, a proto státní orgán použil "sebeobranné chvaty a hmaty". Pomiňme, že i "opilému a arogantnímu" občanovi musí policie sdělit důvody jeho perlustrace; zajímavější je,  jak vlastně strážci zákona na údajnou Pencovu opilost přišli. Krevní zkoušku na alkohol totiž zadrženému nikdo neprovedl a pomlouvat občana bez důkazů už dnes ani policajt nemůže tak lehce jako ještě před deseti lety. "Nechte to až poté, co skončí šetření," opakuje pořád dokola zástupce ředitele pražské policie Jaroslav Zeman. Samozřejmě, čekat na vyšetření je rozumné, proč se tím však neřídila sama policie a zpočátku sama na Pencovo ničím nedoložené "alkoholové opojení" sama neustále poukazovala? "Tehdy ještě nikdo nevěděl, že si pan Penc podá stížnost," uklouzne s nevídanou upřímností Zemanovi. Znamená to tedy, že policisté šíří o lidech úplně klidně pomluvy, pokud mají dojem, že si na ně oběť nebude stěžovat? To už se ale Zeman vrací k naučené odpovědi: "Až do prošetření celé věci vám prostě už nic neřeknu." Policejní mlčení je všeobecné, takže se ani nedozvíme, jaký rozsah a úspěch měla ona "rozsáhlá pátrací akce", v jejíž síti uvízl příliš vzpurný člen Rady pro lidská práva. A zahalena tajemstvím zůstává i informace, že policie případ "řeší  jako přestupek". Kdo a jak se ho měl dopustit, když policisté s Pencem nesepsali žádný protokol a dodnes nevyslechli ani jeho spolustolovníka Kumara? S náhlým informačním embargem svých pražských kolegů se zjevně spokojili i na policejním prezidiu. "Odmítám s vámi polemizovat," odpovídá mluvčí prezidia Ivana Moosová na otázku, nakolik je normální obvinit v tisku někoho z opilství bez jediného důkazu v ruce. "Myslím, že navíc policie neřekla, že pan Penc byl opilý, ale že jevil známky opilosti. A to je rozdíl," říká nakonec úplně vážně. (A pohled do denního tisku ji navíc usvědčuje z omylu - policejní mluvčí Šulcek totiž opravdu mluvil o Pencově "zjevné opilosti".) A dál už jen tatáž písnička: "Je třeba počkat na výsledek šetření." Na důsledném vyšetření nočního rodea trvá ovšem i Penc. Jeho právník Václav Vlk už podal na zasahující policisty trestní oznámení k Inspekci ministra vnitra. Ta ovšem kauzu rovnou předala odboru stížností a kontroly pražské policejní správy. "Inspekce šetří oznámení na vybrané policisty, které například určí sám ministr," vysvětluje postup ministerstva pracovník jeho tiskového odboru Jiří Hájek. "Samozřejmě se může šetřením ukázat, že se některý z policistů dopustil trestného činu. Na první pohled to ovšem vypadalo na méně závažné pochybení, spíš na takovou hospodskou strkačku."

 

Respekt  22.3.1999

 Autor: Jindřich Šídlo

Za vlasy na zem a hezky rychle

 Případ Penc stále nerozluštěn

 

 Už téměř dva měsíce uplynuly od nočního výstupu pražské mravnostní policie v restauraci U Kafků. Komando v černých kombinézách tam krátce po půlnoci 27. ledna v rámci "rozsáhlé bezpečnostní akce" kontrolovalo hostům občanské průkazy. Když ale jeden z nich, člen vládní Rady pro lidská  práva Stanislav Penc (29), chtěl znát důvod perlustrace, vynesla mu tahle nemístná drzost tři týdny pracovní neschopnosti. Jeho trestní oznámení na zasahující policisty dodnes nebylo vyřízeno. A to i přes policejní slib, že se tak stane nejpozději do konce února.

 

 Připravte si občanky

 O případu jsme podrobně informovali v Respektu č. 7/99, proto jen stručně, co se tehdy U Kafků odehrálo. Penc spolu s dalším členem vládní rady, indickým učitelem Vishwanathanem Kumarem (35), dorazili do hospody krátce po půlnoci. Objednali si dvě deci vína a brambůrky, ale ani je nestačili dojíst. Do lokálu přišla zhruba desítka policistů a zahájila kontrolu občanských průkazů. Penc ovšem zareagoval žádostí, aby mu policisté sdělili důvod perlustrace: to totiž musí policie ze zákona udělat pokaždé, když hodlá někoho zkontrolovat. "Tak ty chceš znát důvod?" zeptal se podle Pence jeden z policistů a vzápětí už dva jeho kolegové vzpurného mladíka strhli na zem, potahali za jeho dlouhé vlasy a poté dostrkali na služebnu do nedaleké Bartolomějské ulice. Tam si opsali údaje z dokladů a zhruba po hodině a půl ho vyhodili na  ulici. Druhý den lékařka konstatovala naražená žebra, podlitiny na rukou, hrudníku a hlavě a vystavila Pencovi neschopenku.

 Slušně jsme pozdravili

 Policie ovšem popisuje událost odlišně. Podle verze zasahujících příslušníků proběhl celý zákrok naprosto korektně a není vůbec jasné, kde a jak mohl Penc vlastně ke svým zraněním přijít. Milan Kapek z mravnostního oddělení podle vlastních slov hned ode dveří restaurace všem hostům hlasitě sdělil, že budou kontrolováni a ať si připraví doklady. "U dotyčného stolu jsem slušně pozdravil, představil se jako policista, předložil služební průkaz," vypovídá Kapek. Pak oba hosty požádal o legitimace - důvodem prý bylo to, že Penc "odpovídal popisu hledané osoby". Pencův spolustolovník Kumar chtěl podle Kapka svůj doklad ukázat, ale Penc mu to měl slovy "nic mu nedávej, vyser se na ně" rozmluvit. Poté policisté ještě párkrát oba muže co nejšetrněji požádali o doklady, ale když jim Penc údajně několikrát zopakoval, "aby šli do prdele", museli se do toho obout. "Podpraporčík Diviš uchopil Pence za pravé rameno, a jelikož měl dlouhé vlasy, též za vlasy." Penc se vší silou držel stolu, ale praporčík ho uchopil i za pravou ruku a vytáhl z restaurace. A Diviš slova svého kolegy potvrzuje: jen prý "vytáhl Pence od stolu", a když má ten člověk dlouhé vlasy, nemůže se divit, že se i ony dostaly "do držení". A další z policistů zase potvrdil, že Penc padl k zemi proto, že zakopl o batoh svého kolegy.Kumar ale popisuje setkání s místními bezpečnostními složkami poněkud jinak. Jeho základní tvrzení přitom zní: policisté jim přes opakované žádosti nesdělili důvod perlustrace. A poté, co jim Penc kvůli tomu odmítl občanku ukázat, ho mladý policista strhl za vlasy k zemi a surově odtáhl pryč. Rozetnout vzájemně si protiřečící tvrzení bude muset až vyšetřovatel, nebo možná soud, bude-li to nutné. Jeden soud - na ochranu osobnosti - ale policii čeká určitě. Pencův právník Vlk totiž hodlá žalovat ministerstvo vnitra za očerňující "informace", které o jeho klientovi zhusta poskytovalo médiím těsně po akci. Mluvčí pražské správy Šulcek zásoboval veřejnost šťavnatými podrobnostmi o Pencově "zjevné opilosti a aroganci". Jenže záhy vyšlo najevo, že policie nemá pro své očerňující tvrzení jediný důkaz - Pencovi totiž nikdo neodebral krev. Policie pak přesedlala na jinou taktiku: obrnila se mlčením "až do konce šetření". Konec se však může táhnout ještě nepředvídatelně dlouhou dobu: policie totiž stále není schopná svou práci uzavřít. Přestože Pencova velmi podrobná zdravotní dokumentace je úřadům dávno k dispozici, čeká se už týdny na speciální "komplexní lékařský posudek". Co by měl tento dokument dokázat, není známo.

 

Člen Rady pro lidská práva podal trestní oznámení na policisty

    PRAHA 30.ledna 1999 ČTK -

Člen vládního poradního orgánu Radypro lidská práva Stanislav Penc podal inspekci ministra vnitra

trestní oznámení na policisty, kteří ho podle prohlášení spolku

Šalamoun v noci na středu surově napadli a zhruba na dvě hodiny

nezákonně zadrželi. Způsobit mu přitom měli pohmožděniny a

naražení žeber, jež si vyžádaly pracovní neschopnost.

    ČTK o případu informovali John Bok a Lenka Procházková ze

Spolku pro nezávislou justici Šalamoun. Podle policejní mluvčí

Evy Brožové byl Penc předveden proto, že se odmítl legitimovat

při kontrole a v opilosti byl vůči policistům arogantní.

    Podle Šalamounu členové Rady pro lidská práva Kumar

Vishnawathan a Stanislav Penc navštívili v úterý

večer po prvním zasedání rady restauraci U Kavků. "Krátce po půlnoci 27.ledna

vtrhlo do restaurace asi patnáct příslušníků Policie ČR v černých

uniformách bez identifikačních čísel," uvedl Šalamoun. Když se

Penc zeptal na důvod žádosti o předložení občanského průkazu, byl

zadržen.

    Dva policisté ho údajně vzali za vlasy, táhli přes stůl, bili

a surově vlekli na policejní oddělení. Po odebrání osobních věcí

strávil Penc v cele asi hodinu a půl, pak mu je policisté vhodili

do cely s tím, "ať vypadne". Penc se nedomohl sepsání protokolu o

předvedení a asi po další půlhodině ho policisté vyhodili na

ulici, uvedl Šalamoun.

    Druhý den dopoledne se nechal Penc ošetřit v nemocnici. Jeho

právní zástupce pak podal trestní oznámení pro podezření ze

spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele.

    Podle Brožové byl Penc kontrolován při pátrací akci

kriminalistů v centru Prahy. "Odmítl prokázat svoji totožnost,

odmítl se legitimovat, byl na policisty arogantní a byl evidentně

opilý," řekla dnes na dotaz ČTK Brožová. Podle ní Penc

neuposlechl ani výzvy uniformované policie, a ta ho za pomoci

předváděcích chvatů vyvedla z restaurace a předvedla na místní

oddělení. "Když byla zjištěna jeho totožnost, byl propuštěn,"

dodala mluvčí. Případ vedou policisté v Praze 1 jako přestupek.

    Zástupci Šalamounu spatřují výjimečnost případu v tom, že

"policejní brutalita tentokrát směřovala proti aktivistovi za

lidská práva, který je navíc členem vládního poradního orgánu".

    Jiří Majer kš

 

Advokát Vlk: Proti Stanislavu Pencovi je vedena účelová kampaň

    PRAHA 30.ledna 1999 ČTK

- Za účelovou kampaň proti Stanislavu Pencovi označil dnes jeho právní zástupce Václav Vlk středeční

postup policistů, kteří Pence násilně předvedli na místní

oddělení, i následná vyjádření policie. Advokát Vlk ČTK potvrdil,

že v pátek podal na policisty, kteří proti členu vládního

poradního orgánu Rady pro lidská práva Pencovi zakročili, trestní

oznámení.

    "Považuji to za naprosto účelovou kampaň proti panu Pencovi,

protože se právě snaží monitorovat případy policejního násilí,"

řekl Vlk. Policie by si podle něj měla uvědomit, že se dopustila

trestného činu. "...protože zmlátit ho tak, že je v pracovní

neschopnosti, to je naprosto nepřístojné," dodal.

    Podle prohlášení spolku pro podporu nezávislé justice

Šalamoun v noci na středu policisté Pence surově napadli a zhruba

na dvě hodiny nezákonně zadrželi. Způsobit mu přitom měli

pohmožděniny a naražení žeber, jež si vyžádaly pracovní

neschopnost. Podle policejní mluvčí Evy Brožové byl Penc

předveden proto, že se odmítl v restauraci legitimovat při

kontrole a v opilosti byl vůči policistům arogantní.

    Policisté podle Vlka nikoli poprvé nebyli označeni služebním

číslem, a porušili tak zákon o policii. Akci byl navíc přítomen

vysoce důvěryhodný svědek, jiný člen Rady pro lidská práva Kumar

Vishnawathan, zdůraznil advokát.

    Policisté případ vedou jako přestupek. Podle Vlka je to však

účelový argument, který si policie následně vytvořila. Upozornil,

že policisté s Pencem ani nesepsali protokol a policejní

vyjádření označil za nepravdivá. Advokát prý bude požadovat pro

svého klienta od policie kromě omluvy i náhradu škody, která mu

vznikla poraněními, a bude trvat na důsledném vyšetření případu.

    Jiří Majer kš

 

Uhl: Policejní předvedení Stanislava Pence bylo nezákonné

    PRAHA 1.února 1999 ČTK

- Policejní předvedení člena Rady pro lidská práva Stanislava Pence po půlnoci 27.ledna z

restaurace U Kafků do služebny v Bartolomějské ulici bylo podle názoru

vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla v rozporu se

zákonem. Pencovo předvedení však podle Uhla nemělo s jeho

členstvím v radě souvislost.

    Uhl ve svém dnešním vyjádření upozornil, že přes různost

verzí o předvedení se policisté, Penc i jeho společník u stolu

Kumar Vishnawathan shodují v tom, že policie žádný důvod k

požadování občanského průkazu neuvedla.

    "Ani důvod k legitimování a následnému předvedení, který

dodatečně policisté uvádějí, nepatří mezi důvody zákonné, leda,

že by slovní spor, který svým nezákonným postupem vyprovokovali,

považovali za Pencův přestupek," míní Uhl. Zdůraznil, že

předvedení na policii nesmí být sankcí za to, že někdo vzbudí

policistovu pozornost či nelibost.

    Podle spolku pro podporu nezávislé justice Šalamoun policisté

Pence surově napadli a zhruba na dvě hodiny nezákonně zadrželi.

Způsobit mu přitom měli pohmožděniny a naražení žeber, jež si

vyžádaly pracovní neschopnost. Podle vyjádření policie se v noci

na středu konala v centru Prahy pátrací akce kriminální policie.

Penc byl předveden proto, že se odmítl v restauraci legitimovat

při kontrole, byl opilý a vůči policistům arogantní. Policisté

prvního pražského obvodu událost šetří jako přestupek.

    O nezákonnosti postupu svědčí podle vládního zmocněnce i to,

že policisté u policejního útvaru se ani nepokusili o "řádné

objasnění věci". Po dvou hodinách Pence, který se marně dožadoval

výslechu a záznamu o něm, vyhodili na ulici, aniž se o nějakém

přestupku zmínili. Případ pokládá Uhl za o to závažnější, že vůči

Pencovi použili policisté hrubého násilí, tahali ho za vlasy a

způsobili mu zranění, jež si vyžádala osmidenní pracovní

neschopnost.

    Policejní požadavek, aby někdo prokázal svoji totožnost,

ačkoliv nejde o případ uvedený v zákonu o Policii ČR, je

nezákonný, shrnul vládní zmocněnec. Dodal, že takové protiprávní

zásahy nejsou ojedinělé.

    maj mal hš

Neprokázalo se, že by při zadržení Pence byl porušen zákon

     PRAHA 14. června 1999 ČTK

- Policie minulý týden odložila trestní oznámení člena vládní Rady pro lidská práva Stanislava

Pence, jehož v lednu údajně napadli a zranili policisté, kteří ho

legitimovali v pražském hostinci U Kafků.  "To, co se (v trestním

oznámení) uvádělo, se neprokázalo," řekl dnes ČTK vedoucí

oddělení stížností a kontroly pražské policie Josef Svárovský.

    Policisté údajně Pence napadli poté, co se odmítl legitimovat

a ptal se na důvod kontroly. Při předvádění na oddělení mu podle

jeho tvrzení narazili žebra a způsobili další zranění, s nimiž

byl v pracovní neschopnosti. Podle Svárovského se však

neprokázalo, že by zasahující policisté spáchali trestný čin nebo

přestupek a oddělení stížností proto 8. června případ odložilo.

"Podal jsem proti tomuto rozhodnutí stížnost," řekl ČTK

Pencův právní zástupce Václav Vlk. Stížností se bude zabývat

Obvodní státní zastupitelství v Praze 1.  Advokát odmítl postup

policie blíže komentovat do doby, než se seznámí s písemným

odůvodněním.

    Penc se začátkem května údajně stal obětí dalšího útoku

policistů, kteří jej legitimovali v Praze 7. Poté, co se zeptal

na důvod kontroly, ho členové hlídky údajně napadli a zranili na

zádech. Trestní oznámení na postup policistů obdrželo oddělení

kontroly pražské policie ve čtvrtek, uvedl Svárovský. Jeho

podřízení rozhodnou o dalším postupu, až vyslechnou všechny

zúčastněné osoby, dodal.

    Karel Kuna kar