je občanská iniciativa lidí, kteří považují kozu za dobrého lidského přítele,
a když kozy chovají, nedělají to prvořadě pro užitek,
ale z lásky a pro potěchu okolí i svojí.

     Vycházíme ze strohých statistických čísel: po druhé světové válce bylo v ČR 1,5 mil. koz, nyní se jejich počet odhaduje na 45 tisíc. Na světě žije, podle zatím shromážděných poznatků, 345 plemen koz. V České republice se jich chová 15 plemen (včetně ZOO). O kozách se většinou traduje, že kozí mléko smrdí a kozlové ještě víc. Řada českých přísloví, kde jsou kozy zastoupeny, může mylně vést k závěru, že kozy jsou tvrdohlavé, tudíž hloupé. Vědomi si těchto skutečností, rozhodli jsme se kozy a vše s nimi spojené zpopularizovat lehkou a pro většinu společnosti přijatelnou formou.

     Hlavní naší aktivitou je dosažení následujícího:

  • založení a provozování Muzea koz
  • zbudování Kozího náměstí a kozí sochy
  • založení farmy s chovem rozličných plemen koz
  • shromažďování a následné zveřejňování informací související s kozami
  • vytvoření a provozování internetové stránky o kozách

     První veřejnou akcí Spolku přátel koz byl Bigbeatový večer na Kozím vršku v Milkovicích u Libáně v okrese Jičín. Samotná akce, které se účastnilo okolo 800 lidi, začala ve večerních hodinách soboty 24. června 2000 a skončila vystoupením poslední kapely následující den kolem 5:00 hodiny ráno. Všemi účastníky byla hodnocena jako mimořádně povedená.

     Od středy 9. srpna do středy 16. srpna 2000 proběhla akce nazvaná Milkovické dny.
     Během osmi Milkovických dnů vystoupilo přes třicet hudebních seskupení různých hudebních žánrů od Pepy Nose přes skupinu THC až k The Inseminators. Své básně recitovali Ivan Martin Jirous a John Bok. Svoji novou božskou komedii Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthaus srdce představil sám autor Karel Vachek. Zahrálo řada divadelních souborů, např. cimrmanovsky laděný dívčí spolek Dóra, Loutkařská společnost manželů Vítkových nebo Marionetové divadlo Jana Řezníčka z Libáně. Čáry a iluze pro děti a dospělé předvedl kouzelník magistr Kelly. Zúčastnilo se několik tisíc lidí.
     Vstřícná, nekonfliktní a jinak velice dobrá atmosféra Milkovických dnů vytvořila předpoklad konání podobné akce i příští rok, tentokrát pod názvem "Milkovice v roce 1".


Spolek přátel koz, Kozí vršek, Poštovní schránka 13, 507 23  pošta Libáň
číslo účtu: Investiční a poštovní banka 166771008/5100
tel./záz.: 0433 / 56 15 76
e-mail: info@kozy.cz

Za aktivitami spolku stojí Stanislav Penc