Místní program (priority)

Strany zelených Královéhradeckého kraje

 

            Cílem programu Zelených je zlepšování  kvality života – života obyvatel kraje i života obecně. Chceme spoluvytvářet svobodnou a rozumně  se rozvíjející společnost založenou na občanském přístupu, právní jistotě a zodpovědném hospodaření.   

            Proto se zaměřujeme na rozvoj lidského potenciálu a na ochranu lidské důstojnosti všech skupin obyvatel -  odstraňováním generačních a skupinových bariér, vytvářením podmínek pro skutečně celoživotní vzdělávání a rekvalifikaci, zaměstnáváním i na částečný úvazek a podporou drobného a středního podnikání, zaměřeného zejména na ekologicky šetrné technologie. Zároveň usilujeme o komplexnější pojetí ochrany životního prostředí, přírody a krajiny. Podpoříme aktivní podíl občanů na iniciativách směřujících k udržitelnému rozvoji, ochraně životního prostředí, přírody a krajiny, kulturního dědictví. Větších změn v oblasti ochrany životního prostředí nemůže být dosaženo bez rozvoje ekologického cítění veřejnosti a konkrétních aktivit jednotlivců a komunit. Chceme vytvořit příhodné  podmínky pro lepší informovanost občanů i pro školní i mimoškolní výchovu dětí a mládeže, zaměřenou zejména na stále více opomíjený pobyt a pohyb v přírodě, zdravý životní styl a vnímání přírodních a kulturních hodnot.

 

 

Zkvalitnění života občanů chceme realizovat:

 

* Ve veřejné správě a rozvoji občanské společnosti

- podporou možností aktivního vstupu občanů do územně-plánovacích a jiných správních řízení  (včetně EIA - posuzování vlivů na životní prostředí)

- systematickým vyžadováním toho, aby veškerá jednání orgánů veřejné správy byla veřejná

- podporou auditů na všech úřadech a institucích státní správy a samosprávy,

- podporou přímé účasti  veřejnosti na rozhodování o využití určitého území (referendum)

Jednou z hlavních priorit SZ v kraji je přímá účast občanů na rozhodnutí o využití území mezi Hradcem Králové a Pardubicemi ve vztahu k záměru spalovny a papírny v Opatovicích nad Labem! V souvislosti s podobnými případy prosazujeme možnost jejich řešení prostřednictvím referenda.

- spoluprací zastupitelů na všech úrovních s občanskými iniciativami a spolky při řešení různých místních problémů .

Příkladem je problém dálničního přivaděče Praskačka  

- lepším začleněním obcí a jiných institucí do systému čerpání evropských grantů a dotací

 

     * V dopravě

-         přesunem přepravy zboží z kamionové dopravy na železnici, včetně obnovy a využití existujících železničních vleček v kraji

-         - podporou hromadné dopravy, zvláště začleněnou do systému integrované dopravy (jeden lístek pro všechny na sebe navazující spoje)

- modernizací stávajících komunikací pro zlepšení plynulosti a bezpečnosti silničního provozu

- bezodkladným zahájením výstavby obchvatů měst a obcí tam, kde je to pro kvalitu života potřebné

- zlepšením podmínek pro cyklisty a pro pěší

 - zlepšením železničního spojení

Budeme usilovat o zlepšení železničního spojení ve trase Starkoč – Náchod pro "přiblížení" periferie Náchoda a Broumovska  a o obnovení dříve fungujících železničních přechodů do Polska  (odkazy, hypertext, kde jsou - Otovice - Scienawka Sriednia, Královec-Lubawka, Náchod - Kudowa Zdrój)

 

* V ekonomice a podnikání

- zejména podporou malého a středního podnikání, které přispívá k rovnoměrnému rozvoji hospodářství kraje a  může kompenzovat výkyvy trhu a případnou nestabilitu velkých investičních celků

- podporou podnikatelských subjektů sídlících v kraji a šetrně využívajících místní zdroje a podporou podnikatelských subjektů (i jejich zákazníků) v ekologicky orientovaných oborech: podpora by měla zahrnovat např. finanční zvýhodnění či dotace při zateplování objektů, přechodu na solární světelná zařízení (např. u  veřejného osvětlení), zavádění šetrnějších systémů vytápění (solární ohřev vody, biomasa, tepelná čerpadla) apod.

- důslednou kontrolou znečišťovatelů  životního prostředí,  jejichž postihy, ale i  žádoucí reorientaci k šetrnějším technologickým postupům, by měla usnadnit ekologická daňová reforma

 

* V ochraně krajiny

- omezením výstavby na „zelené louce“ na minimum a využíváním stávajících staveb a prostor pro podnikatelské účely (zejména cenovou a daňovou politikou a formou pomoci při řešení starých ekologických zátěží)

- snahou o zachování přirozeného rázu krajiny – podporou údržby či obnovy drobných krajinných prvků jako hájků, zahrad, stromořadí, sadů, parků, polních cest atd.

- vědecky podloženým úsilím o  institucionální ochranu významných přírodních útvarů a území, zahrnujícím vytipování cenných lokalit a vytvoření podmínek pro jejich registraci
dle zákona na ochranu přírody (ve formě přírodních parků, významných krajinných prvků a památných stromů).

Podpoříme vznik CHKO Poorličí.

- podporou vytváření ploch přirozeného rozlivu vod jako prevence před povodněmi

 - větší ochranou a obnovou břehových porostů.

- soustavnou ochranou povrchových vod a vodních toků -dobudováním čistíren odpadních vod, vytvářením travnatých pásů jako prevence eroze a znečištění povrchových vod ze zemědělství, s cílem "Chceme vodu ke koupání". 

- důslednou ochranou nejcennějších území v kraji

Nepodporujeme rekonstrukci lanové dráhy na Sněžku na trase Růžová hora-Sněžka, rychlostní silnice přes Český ráj apod.

 

* V zemědělství

- podporou  řádného a k přírodě šetrného obhospodařování krajiny, vyžadujícího podle typu krajiny a produkce značnou rozmanitost forem zemědělského podnikání (včetně pozemkových spolků vlastníků půdy apod.)

- prosazováním záměru, aby se  z Královéhradeckého kraje stal pilotní region projektu "Biopotraviny do škol"

- podporou urychleného spuštění programu výroby biopaliv v kraji

 

* Ve vzdělávání, výchově, informovanosti

- prosazováním výrazně lepších organizačních a finančních podmínek pro probíhající reformu vzdělávání (např. snížení administrativy ve školství, zlepšení financování škol, kvalitní a systematické vzdělávání a kariérní růst pedagogů)

- podporou vlastní iniciativy škol při vytváření vzdělávacích programů i při zapojování  do života obcí a regionu

Nepodpoříme však jakékoliv  návrhy omezující nebo komplikující přístup ke vzdělání, tedy ani  návrhy směřující k zavedení školného!

- zavedením vzdělávání pro udržitelný rozvoj (včetně ekologické výchovy) do škol

- rozšířením zapojení obcí a měst v kraji do projektů ekologické výchovy, hnutí zdravých měst, Místní agendy 21, programu obnovy venkova a dalších činností podobného zaměření.

- podporou sítě středisek ekologické výchovy a ekologických informačních a poradenských středisek pro občany a podnikatele. Poradenství bude zaměřeno např. na udržitelnou energetickou politiku (alternativní technologie, možností úspor, získání kompenzací při zavádění ekonomické daňové reformy) jako základní prioritu Strany zelených.

- podporou větší nabídky volnočasových aktivit v přírodě a  odpočinkových, kulturních a sportovních zařízení pro děti, mládež a veřejnost, které by měly sloužit i v rámci prevence nežádoucích sociálních jevů a kriminální činnosti.

- podporou zapojení občanů do prevence vzniku odpadů a do systému třídění  a recyklace odpadu

 

 

Další podrobnosti k tomuto programu naleznete na webových stránkách Strany zelených královéhradeckého kraje   www.zeleni.nazory.cz a na www.zeleni.cz

 

Přejeme spoluobčanům více spokojenosti a děkujeme za důvěru  a podporu kandidátů Strany zelených…. Krajská organizace Strany zelených Královéhradeckého kraje a přátelé životního prostředí